Ułatwienia dostępu
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) udziela świadczeń zdrowotnych polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego ( § 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz nowelizacja z 2021r.).
Do oddziału nie jest wymagana skierowanie.
Stosowana jest procedura przyjęcia pacjenta oparta na systemie segregacji medycznej pacjentów (TRIAGE) według 5-stopniowej skali pilności rozpoczęcia czynności przez lekarza, która określa maksymalny czas oczekiwania na lekarza.
Na czym polega TRIAGE:
CZERWONY – Pomoc natychmiastowa
Kolorem tym są oznakowani Pacjenci wymagający natychmiastowej stabilizacji podstawowych czynności życiowych w bezpośrednim stanie zagrożenia życia w tym pacjenci z urazem wielonarządowym, udarem w okresie czasowym do trombolizy, zawałem mięśnia sercowego, we wstrząsie.
POMARAŃCZOWY – Czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut
Kolorem tym są oznakowani pacjenci z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia, pacjenci niestabilni hemodynamicznie i z towarzyszącymi objawami wegetatywnymi. Pacjenci z krwotokami zagrażającymi życiu, które nasilają się pomimo zastosowania opatrunku uciskowego. Pacjenci urazowi z zaburzeniami czucia i krążenia obwodowego, z widoczną deformacją kończyn.
ŻÓŁTY – Czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut
Kolorem tym są oznakowani pacjenci, których stan wymaga rozszerzonej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania farmakoterapii u chorego stabilnego hemodynamicznie.
ZIELONY – Pomoc odroczona – Czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut
Kolorem tym są oznakowani pacjenci, których stan wymaga podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania prostej terapii u chorego stabilnego hemodynamicznie.
NIEBIESKI – Wyczekujący – Czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut
Kolorem tym oznakowani są pacjenci w dobrym stanie ogólnym , którzy nie wymagają pilnego wdrożenia diagnostyki i leczenia.
W czasie przebywania w SOR każdy pacjent może zostać przeniesiony z wstępnie nadanego kodu do innego (wyższego lub niższego priorytetu) w zależności od dynamiki zmiany jego stanu ogólnego. O przeniesieniu decyduje osoba segregująca samodzielnie bądź na zlecenie lekarza dyżurnego.
Izba Przyjęć – tel 85 722 05 41
Oddział Ratunkowy – 85 722 05 99
Pokój Lekarzy – 85 722 05 37
KOORDYNATOR ODDZIAŁU
dr Dymitr Zubacki – specjalista medycyny ratunkowej
PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA
Wioletta Gryckiewicz
Rejestracja w SOR:
1) Po przybyciu do SOR należy przygotować dokument tożsamości, który ułatwi i usprawni proces rejestracji oraz przyjęcia.
2) Niezwłocznie po zgłoszeniu się pacjenta do SOR następuje wstępna ocena przedlekarska tzw. segregacja medyczna , która kończy się przyznaniem kodu/koloru informującego o przewidywanym czasie oczekiwania na poradę lekarską.
3) Należy pamiętać, że kolejność rejestracji nie ma związku z kolejnością przyjęcia przez lekarza. O tym decyduje ocena stanu zdrowia i przyznana kategoria pilności.