Ułatwienia dostępu

Diagnostyka Obrazowa

Lokalizacja/Kontakt
Ważne informacje
Cennik
Personel
Pracownia USG
Pracownia RTG
Pracownia Tomografii Komputerowej

🏥 Zakład diagnostyki obrazowej znajduje się na I piętrze budynku szpitalnego przy ulicy gen. Władysława Sikorskiego 40 w Sokółce

Diagnostyka jest czynna całą dobę
Pacjentów planowanych zapraszamy w godzinach 7:30 – 15:05

Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:
☎️ 85 722 05 38 (Rejestracja USG)
☎️ 85 722 05 38 (Technicy)
☎️ 85 722 05 21 (Tomografia Komputerowa)

lub pod adresem e-mail:
📧 tomografia@szpitalsokolka.pl

☢️Zasadą jest by nie naświetlać się bez potrzeby. Badania wykonujemy wyłącznie ze skierowaniem lekarskim.

⚠️Przygotowanie do badań USG jamy brzusznej:
☑️Należy unikać spożywania produktów powodujących powstanie nadmiernej ilości gazów, takich jak: napoje gazowane, świeże warzywa i owoce, kasze czy świeże pieczywo, ciężkostrawne potrawy, jajka, itp.
☑️W dniu poprzedzającym badanie – ostatni posiłek zjeść do godz. 18:00 oraz zalecane jest przyjęcie środków eliminujących wzdęcia np. Espumisan, Esputicon lub węgiel medyczny, dawkowanie zgodnie z dołączoną ulotką.
☑️W dniu badania – w przypadku, gdy odbywa się ono w godzinach porannych: na badanie należy zgłosić się na czczo, nie należy nic jeść ani pić, palić papierosów i zażyć tylko niezbędne leki. W przypadku, gdy odbywa się ono w godzinach popołudniowych – należy powstrzymać się od jedzenia 6 godzin przed zabiegiem. Należy także: zadbać o wypróżnienie, pić tylko tyle by ugasić pragnienie oraz nie oddawać moczu przed badaniem.

⚠️Przygotowanie do badań USG układu moczowego:
☑️W dniu badania należy być na czczo z pełnym pęcherzem moczowym. Należy wypełnić pęcherz moczowy pijąc nieduże ilości płynów w ciągu 3-4 godzin poprzedzających badanie.

☣️Zalecenia ogólne przed badaniem TK:
☑️W dniu badania należy być na czczo, dobrze nawodnionym.
☑️Osoby stale przyjmujące leki powinny je zażyć w dniu badania o zwykłej porze, a osoby chore na cukrzycę muszą pamiętać o insulinie.
☑️W przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego pacjent proszony jest o wypicie co najmniej 1,5 litra płynów w przeciągu 12 godzin w dniu poprzedzającym badanie.
☑️Pacjent powinien zabrać ze sobą komplet posiadanej dokumentacji medycznej z wynikami dotychczasowych badań, w tym płyty CD, klisze, wypisy ze szpitala.
☑️Wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi, które są niezbędne w przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego, gdyż określają wydolność nerek, na które skierowanie wydaje lekarz kierujący.

Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej:
lek. Andrzej Jurgielaniec – specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Kierownik Pracowni Tomografii Komputerowej:
lek. Joanna Leszczyńska-Gutowska – specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Technicy:
Tochwin Celina – starszy technik elektroradiologii
Szymczyk Patrycja – magister elektroradiologii oraz inspektor ochrony radiologicznej
Gut Barbara -starszy technik elektroradiologii
Konkiel Alicja – starszy technik elektroradiologii
Lisowska Agnieszka – starszy technik elektroradiologii
Mitkiewicz Adam – magister elektroradiologii
Połuszejko Anna – starszy technik elektroradiologii
Zakarzecka Maria – magister elektroradiologii
Kocisz Helena – starszy technik elektroradiologii
Sańko Anna – starszy technik elektroradiologii

🔊Badania ultrasonograficzne (USG) pozwalają na dokładną diagnostykę wielu okolic naszego ciała, umożliwiając wczesne wykrywanie zagrażających życiu i zdrowiu procesów, takich jak: zmiany nowotworowe, zapalenia, choroby układowe, miażdżyca tętnic czy też żylaki i niewydolność żył.

🔊Badanie jest bezbolesne i nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi efektami ubocznymi. Do obrazowania wykorzystywana jest moc ultradźwięków – nie ma narażenia na promieniowanie rentgenowskie. Wiele chorób rozwija się w naszym organizmie bezobjawowo, a badanie USG pozwala na ich rozpoznanie i wdrożenie skutecznego leczenia.

🔊Podczas wizyty lekarz radiolog wykonuje badanie, wskazując gdzie zaszły zmiany chorobowe, dokonuje ich pomiarów i proponuje dalsze postępowanie. Opis badania jest wykonywany podczas wizyty i od razu udostępniany pacjentowi.

🔊Wykonujemy badania takie jak:
✅ USG jamy brzusznej
✅ USG tarczycy
✅ USG ginekologiczne
✅ USG naczyniowe metodą Dopplera
✅ USG układu moczowego
✅ USG gruczołu krokowego

📄Pełną listę badań które wykonujemy można odnaleźć w cenniku.

🧲️Badanie RTG (rentgenowskie) jest jednym z najpowszechniej stosowanych badań radiologicznych. Polega ono na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego danej części ciała, na przykład klatki piersiowej lub stawu. Zdjęcie to pozwala na ocenę struktur anatomicznych, takich jak kości, stawy, narządy wewnętrzne oraz naczynia krwionośne.

🧲️Badanie RTG jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych stosowanych w medycynie

🧲️Wykonujemy badania takie jak:
✅ zdjęcia klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej
✅ zdjęcia kostne – w przypadku kręgosłupa, kończyn i miednicy w projekcji AP i bocznej
✅ zdjęcia czaszki
✅ zdjęcia zatok
✅ zdjęcia przeglądowe jamy brzusznej

📄Pełną listę badań które wykonujemy można odnaleźć w cenniku.

💻Tomografia komputerowa, znana również jako CT (Computed Tomography), to zaawansowane badanie obrazowe, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Badanie to pozwala na szybką i precyzyjną diagnozę wielu stanów, od urazów kostnych po wykrywanie zmian nowotworowych.

💻Procedura jest zwykle szybka, trwająca od kilku do kilkunastu minut, w zależności od obszaru ciała poddanego skanowaniu. TK jest bezcenna w planowaniu operacji, ocenie postępów choroby oraz monitorowaniu skuteczności terapii.

💻Wykonujemy badania takie jak:
✅TK głowy
✅TK szyi
✅TK miednicy
✅TK jamy brzusznej
✅TK klatki piersiowej
✅TK kręgosłupa
✅TK kości i stawów

📄Pełną listę badań które wykonujemy można odnaleźć w cenniku.