Ułatwienia dostępu
🏥 Pracownia endoskopowa znajduje się na I piętrze w gabinecie nr 30
⌚ Godziny pracy:
Wtorek 11:00 – 14:00
Środa 08:00 – 14:00
Czwartek 13:00 – 16:00
Rejestracja telefoniczna na badanie gastroskopii od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 – 14:30
☎️ 85 722 04 16
➡️ Kliknij tutaj by pobrać formularz zgody na badanie
🏥 Pracownia endoskopowa znajduje się na I piętrze w gabinecie nr 30
Rejestracja telefoniczna na badanie kolonoskopii od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 15:00
☎️ 85 722 04 84
1. Tydzień przed planowanym badaniem
Na 7-10 dni przed badaniem nie należy spożywać świeżych owoców i warzyw zawierających drobne pestki np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.
2. Trzy dni przed planowanym badaniem:
– Nie należy spożywać świeżych owoców i warzyw zawierających drobne pestki np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.
– Zalecana jest dieta półpłynna np. zupy, soki, papki
– Zalecana jest dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika.
3. Dzień przed badaniem:
– Do południa dieta bez mleka, płynna; dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych.
– Od godziny 12.00-13.00 nie należy spożywać już żadnych posiłków.
– W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia, konieczny jest kontakt z lekarzem.
4. W dniu badania można pić wodę niegazowaną.
5. Ogólne informacje:
– Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
– Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisu z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Wskazane jest zabranie ze sobą tych leków.
6. Pacjenci przyjmujący leki wpływające na krzepnięcie krwi
W przypadku wykonywania kolonoskopii diagnostycznej lub ewentualne z pobraniem wycinków nie ma potrzeby odstawiania leków wpływających na krzepliwość krwi. Wskazane jest jedynie przed badaniem oznaczenie INR u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe (INR=2,5 do 3,5). Jeśli planowane są procedury zabiegowe np. polipektomia postępowanie jest uzależnione od stosowanych leków.
a) Leki przeciwpłytkowe: pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polocard, Acard, Acesan) nie ma potrzeby odstawiania leku.
b) Leki przeciwpłytkowe: tiklopidyna (Ticlo, Aclotin), klopidogrel (Plavix, Clopidix, Arepelex), prasugrel (Efient), tikagrelor (Brilique) powinny być odstawione na 7 dni przed badaniem (jeśli to nie jest przeciwwskazane). Szczegóły odstawienia leków omówić ze swoim lekarzem. Jeśli leki przeciwpłytkowe np. Plavix są stosowane z powodu implantacji do naczyń wieńcowych stentów powlekanych przebytej w ciągu ostatnich 12 miesięcy termin zabiegu endoskopowego należy odroczyć. Jeśli zabieg bezwzględnie konieczny odstawienie leków tylko w porozumieniu z kardiologiem. Termin ponownego włączenia leków zależny od rodzaju i zakresu zabiegu.
c) Doustne leki przeciwzakrzepowe: Warfaryna, Sintrom, Acenokumarol należy odstawić na 5 dni przed badaniem kontrolując przy tym dzień przed badaniem poziom wskaźnika INR (powinien być <1,5). W zamian za w/w leki należy włączyć w porozumieniu ze swoim lekarzem prowadzącym do leczenia heparynę drobnocząsteczkową (Clexane, Fraxiparin) w dawce leczniczej. Ostatnia dawka heparyny 24 godz. przed zabiegiem (nie podawać w dniu badania). Informacje o powrocie do leczenia lekami doustnymi udzielone będą po badaniu (zależą od zakresu badania). Najczęściej pierwszą dawkę przyjmujemy wieczorem w dniu badania. Przez pierwsze 2-3 dni stosuje się łącznie leki doustne i heparynę aż do osiągnięcia terapeutycznego poziomu INR.
d) Nowe leki przeciwkrzepliwe: dabigatran (Pradaxa), riwaroksaban (Xarelto), apiksaban (Eliquis), odstawiamy na 3 dni przed badaniem zamieniając je na heparynę drobnocząstkeczkową podawaną podskórnie w dawce leczniczej do dnia poprzedzającego badanie – ostatnia dawka heparyny 24 godziny przed zabiegiem (szczegóły ustalić ze swoim lekarzem prowadzącym lub kardiologiem).