Ułatwienia dostępu

To największa modernizacja od czterdziestu lat. Nowoczesny SOR, Izba Przyjęć, łazienki w salach i nowy sprzęt to tylko niektóre zmiany, które poprawią komfort pacjentów.  Prace modernizacyjne postępują i sukcesywnie obejmują kolejne oddziały SP ZOZ w Sokółce.

Już we wrześniu zakończymy modernizację Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Natomiast doposażenie w sprzęt i meble na tym oddziale zrealizujemy na przełomie września i października, a w grudniu, najpóźniej styczniu, poradnia rozpocznie działalność – poinformowała Anna Marta Aniśkiewicz, dyrektor sokólskiego szpitala.

Jest tu już zamontowana stolarka drzwiowa, sufity, położona terakota i glazura, zostały do zrobienia ostatnie prace wykończeniowe.

Powiat Sokólski pozyskał także blisko 1,2 mln. zł dofinansowania z Programu Rozwoju Północno-Wschodnich Obszarów Przygranicznych 2024-2023, na modernizację Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej oraz należących do niej gabinetów ortopedii i chirurgii mieszczące się na parterze. Złożył także kolejne wnioski, aby pozyskać środki zewnętrzne na remont administracji i wejścia głównego.

Aktualnie modernizujemy Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), Izbę Przyjęć oraz pracownie diagnostyczne współpracujące z SOR tj. pracownia endoskopowa, USG, RTG i laboratorium – relacjonuje Anna Marta Aniśkiewicz, dyrektor SP ZOZ w Sokółce. 

W projekcie przewidziana została gruntowna przebudowa SOR wraz z wymianą instalacji gazów medycznych, elektrycznej i sanitarnej oraz doposażenie w nowoczesną aparaturę medyczną oraz sprzęt komputerowy. Dokonano wyburzeń zbędnych elementów, postawiono nowe ściany, zrobiono nową elektrykę i hydraulikę, ogrzewanie podłogowe. Prace wykonywane są etapami, aby zapewnić ciągłość pracy placówki.

Naszym głównym celem jest poprawa jakości funkcjonowania i zapewnienie wyższego standardu opieki nad pacjentami  zgłaszanymi się na Oddział Ratunkowy, skrócenie czasu pobytu pacjenta oraz poprawa efektywności wykorzystania zasobów – kontynuowała dyrektor.

Prace mają potrwać do końca listopada tego roku. Na pozostałe działania w ramach tej inwestycji, tj. modernizację Pracowni RTG i Pracowni Endoskopowej, szpital jest w trakcie prowadzenia procedury przetargowej. Prace modernizacyjne mają zakończyć się tam do końca 2024 r. Tego wymaga umowa na dofinansowanie. Natomiast ostateczne zakończenie realizacji inwestycji, zgodnie z umową zawartą z Ministerstwem Zdrowia, jest przewidziane do końca roku 2025. Remonty ze środków pozyskanych z Polskiego Ładu właśnie się rozpoczęły.

Rozpoczynamy przebudowę i modernizację Oddziału Medycyny Paliatywnej, która będzie się mieściła na najniższym poziomie budynku szpitala. Tam również zostanie przeniesiona Stacja Dializ. Remont części szpitala, gdzie docelowo mają funkcjonować te oba oddziały, to czerwiec 2025 r. – dyrektor wymieniała kolejne zmiany na lepsze w naszym szpitalu.

Szykują się też modernizacje innych oddziałów. Począwszy od rehabilitacji na pierwszym piętrze, przez Oddział Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowy oraz pediatryczny i na samym końcu prace obejmą Oddział Internistyczno-Kardiologiczny, aptekę szpitalną. Prace te mają potrwać najdłużej do końca 2025 r.

W efekcie cały szpital przejdzie gruntowną modernizację, stając się nowoczesną, przyjazną pacjentom i personelowi placówką, o europejskim standardzie.

Największą trudnością podczas trwających remontów, jest konieczność zachowania ciągłości pracy na wszystkich oddziałach. Dlatego remont robimy etapami, ponieważ musimy przenosić sprzęt do innych pomieszczeń i dostosowywać je do przyjmowania pacjentów, aby mieszkańcy mieli stale zapewnioną opiekę medyczną – mówi Anna Marta Aniśkiewicz.

Na modernizację szpitala i zakup nowoczesnej aparatury, do tej pory, pozyskano łącznie 36 milionów złotych.

Materiał na temat zmian można obejrzeć dzięki TVP3 Białystok pod TYM linkiem.

Inne aktualności