Pracownia endoskopii

Numer telefonu do poradni 857220484

(rejestracja na gastroskopię pod numerem 857220416 - rejestracja ogólna)

Dzień Tygodnia godziny pracy
od do
Poniedziałek 12:00 14:00
Wtorek 11:00 14:00
Środa 09:00 14:00
Czwartek - -
Piątek 09:00 14:00
Sobota - -
Niedziela - -


Przygotowanie do kolonoskopii

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

Do szpitala (na Izbę Przyjęć) zgłosić się ze skierowaniem.

Mieć ze sobą 4 litry wody niegazowanej.

1. Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią należy spożywać zupy w formie zmiksowanej (zupa krem) i nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego, ziarnistego pieczywa i maku. Nie należy pić przecierowych soków owocowo-warzywnych typu „Kubuś”.

2. W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych, można spożyć zupę w formie zmiksowanej (zupa krem), kisiel lub białą bułkę bez ziarna z masłem i szynką. Inne napoje można pić w dowolnej ilości, oprócz przecierowych soków owocowo-warzywnych typu „Kubuś”.

3. W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków i napojów, należy pozostać na czczo. W przypadku konieczności przyjęcia porannej dawki leków, prosimy o popicie ich niewielką ilością wody.

4. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.

5. Osoby chorujące na cukrzycę nie powinny przyjmować porannej dawki insuliny i doustnych leków hipoglikemizujących.

6. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny zastosować jeden z poniższych schematów:

  • Acenocumarol WZF, Sintrom, Warfin – na 3-4 dni przed badaniem powinny przerwać jego przyjmowanie i w porozumieniu z lekarzem prowadzącym lek zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową (np. Fraxiparyna, Clexane) lub ustalić inny sposób postępowania.
  • Dabigatran (Pradaxa) –leczenie należy przerwać na 2-4 dni przed planowanym zabiegiem i w porozumieniu z lekarzem prowadzącym lek zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową lub ustalić inny sposób postępowania.
  • Rywaroksaban (Xarelto) leczenie należy odstawić na co najmniej 12 godzin przed planowanym zabiegiem i w porozumieniu z lekarzem prowadzącym lek zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową lub ustalić inny sposób postępowania.
  • Kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polocard, Acard, Acesan i inne preparaty), tiklopidyna (Aclotin, Ticlo i inne preparaty), klopidogrel (Areplex, Plavix, Clopidix i inne preparaty), tikagrelol (Brilique), prasugrel (Efient) - na 7-10 dni przed planowanym badaniem należy przerwać przyjmowanie leków po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

7. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Wskazane jest zabranie ze sobą tych leków.

wszystkie prawa zastrzeżone © Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce